Ameliyat anestezi ile yapıldığı için hasta operasyon sürecinde acı, sızı hissetmez. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün için ağrı kesici verilir.
Her cerrahi işlemde olduğu gibi burun estetiğinde de komplikasyon ve risk ihtimali olabilir. Ancak hekim olarak bunları öngörüp hastayı doğru bilgilendirmek benim görevim. Bunu başardığımızda hasta da bilinçlendiğinden herhangi bir problem yaşanmaz.
Burun estetiği operasyonu sonrası aşırı kanama çok nadir görülür ancak hastaya böyle bir durumda beni haberdar etmelerini söylerim. Tabii ameliyat öncesi yapılacak tetkikler, kan analizleri sayesinde riskler araştırılıp ameliyat sonrasında sorun yaşanması olasılığı minimuma indirilir.
Burun estetiği ameliyatı alt yaş sınırı bayanlarda 17 erkeklerde ise 18 dir. Kişinin ameliyat olmasına engel olan bir sağlık sorunu yok ise üst yaş sınırı yoktur.
Bünyede alerjik bir durum söz konusu değilse her mevsim yapılabilir.
Genel anestezi öncesinde midenin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu sebeple en az 7 saat açlık önerilir.
Burun estetik ameliyatı sonrasında ilk beslenme yaklaşık 3 saat sonra, sulu hafif gıdalarla olacaktır. Ancak sonrası için özel bir diyete gerek yoktur. Sadece çok sert gıdaları özellikle dişlerle kırarak yenmemeli.
Operasyonumuzun tipine bağlı olarak eğer alınması gereken dikişiniz varsa bir hafta sonra alınması uygun olacaktır. Burun içine atılan dikişler zamanla kendi kendine eridiğinden alınması gerekmez.
Genellikle ameliyattan sonra 3. gün ve 7. gün pansuman için ideal. Uzun dönemdeki takip için ise ilk 6 ay boyunca iki aylık aralıklarla, sonrasında ise birinci ve ikinci yılında kontrol gerekli.
Ameliyattan hemen sonra burun içerisine yerleştirdiğimiz ince silikon tabaka sayesinde hasta nefes alabilir. Hastalarımıza operasyondan sonraki hafta boyunca sümkürmemeyi öneriyoruz. Birinci haftadan sonra hasta burnunu tuzlu suyla çalkalayarak temizlemeye ve hafifçe sümkürmeye başlayabilir. Bu ilerleyen vakitlerde de içeride oluşan kabukların temizlenmesini, daha rahat nefesi sağlayacaktır.